Strona główna » Hasła » sfagatować (kogoś)

sfagatować (kogoś)

’wykorzystać kogoś dla korzyści materialnych, łatwego życia lub popularności i nie ponieść z tego tytułu konsekwencji’

Słowo pochodzi od pseudonimu popularnej na Instagramie i Tik Toku infuncerki i zawodniczki MMA Fagaty (właść. Agaty Fąk) i odnosi się do oceny jej zachowania w związku z ujawnionymi przez byłą przyjaciółkę – Maszę Graczykowską – nagraniami rozmów, w których ta przyznaje, że wchodzi w związki z mężczyznami ze względu na ich zamożność czy popularność. Wśród wymienionych był jeden z piłkarzy Legii oraz były chłopak Fagaty – youtuber związany z Teamem X – Stuu (Stuard Burton). Ta wypowiedź wywołała burzę w internecie i głosy oburzenia takich znanych osób jak Sylwester Wardęga. Internauci zarzucali influencerce wykorzystanie szczerego zaangażowania uczuciowego Stuu do wypromowania się w mediach społecznościowych.

Zwrot sfagatować (kogoś), tzn. 'postapić tak, jak Fagata’ nawiązuje do jednej z tendencji słowotwórczych w slangu młodzieżowym, związanej z tworzeniem eponimów (wyrazów odimiennych), które odnoszą się do całej kategorii zachowań, zwykle o negatywnych konotacjach, np. (z)sasinić, chajzerować, spewuenić.

 

 

Przykłady użycia:

1. Wszystko zaczęło się od tego, że Konop w swoim filmie powiedział, że Nikita sfagatowała Magicala https://sportowytemat.pl/konop-odpala-sie-na-fagate/

2. Julka sfagatowała gościa i teraz jest sama /Z/

(Zgłoszenie: 12.06.2023, oprac. Anna Wileczek)

Szukaj hasła

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj
Szukaj
Post Type Selectors