Fenomen Bedoesa i „jego” Bedoesiar
Dodano: 24 lipca 2022 przez Joanna SenderskaNajchętniej słuchanym gatunkiem muzycznym w Polsce, szczególnie wśród młodych ludzi, jest rap. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że raperzy stają się coraz częściej idolami młodego pokolenia. W ostatnim czasie ikoną popkultury dla fanek z Pokolenia Z stał się raper Bedoes, czyli Borys Piotr Przybylski. Naturalnym zjawiskiem jest to, że muzycy, wokaliści, raperzy przyciągają do siebie grono fanek, natomiast fanki Bedoesa są inne. Nie chcą one należeć do groupies, które uwodzą swojego idola. Jest to nowe pokolenie feministek:
Ty nie potrzebujesz typa, co nie umie zrobić prania, nie umie zrobić obiadu, kolacji i śniadania, nie potrzebujesz typa, który po sobie nie zmywa. Ty to Bedoesiara, a nie ku*wa jego mama.
Ten tekst, pochodzący z kawałka Bedoesa pod znamiennym tytułem Bedoesiara, śpiewa na koncertach pod sceną nawet kilkanaście tysięcy dziewczyn.
Motyw kobiecy pojawiał się bardzo często w kulturze hiphopowej, niestety do tej pory kobiety były przedstawiane w sposób seksistowski. Najczęściej pokazywane były jako obiekty seksualne w tle teledysków. Jeżeli już była o nich mowa w tekście, były przedstawiane jako:
– materialistki, które są z mężczyznami tylko dla pieniędzy;
– te, które łamią serca;
-te, które pragną się tylko zabawić i nie są godne szacunku;
– matki, którym należy się szacunek (cała reszta kobiet jest nic niewarta).
Nastaje jednak rok 2022 i raperzy chcą w swoich utworach walczyć z kultem toksycznej męskości, body shamingiem, slut shamingiem. Nie chcą też, by ich fanki były rozwrzeszczanymi groupies, które pragną jedynie zaliczyć z nimi „szybki numerek” na backstage’u. Taco Hemingway jest jednym z takich raperów, w którego tekstach już od dawna widać ten trend, ale to dopiero Bedoesowi udało się wokół siebie zebrać kobiecą społeczność pod różową flagą girl power. Zaczęło się od tego, że słowo bedoesiara (Bedoesiara), odnoszące się do jego fanki, było obelgą, pogardliwym i prześmiewczym określeniem dziewczyny, która nie zna się na rapie, nie rozumie tekstów, a słucha Bedoesa tylko dlatego, że jest to modne i że jest on znanym i popularnym artystą. Dziewczyna taka ma zbyt mały rozumek, by pojąć przekaz, jaki płynie z jego tekstów, i bezkrytyczne uwielbia swojego idola. Raper postanowił stanąć w obronie swoich fanek, żartując z siebie. Stworzył linię t-shirtów inspirowanych dwoma serialami animowanymi, na których wychowały się całe pokolenia młodych kobiet: Odlotowymi agentkami i Winx. W kreskówkach tych przedstawiano przygody superbohaterek, które pod różną postacią walczą z siłami zła. A ich największą wartością i siłą była „dziewczyńska” przyjaźń. Sam Bedoses zaczął nosić ubrania z różowym, brokatowym nadrukiem na białym tle. Pokazał je też w teledysku do Bedoesiary, który miał premierę na YouTubie w Dniu Matki. W ten sposób złożył hołd wszystkim kobietom.
Budzik na 7 rano, by zarobić trochę kasy i rozje*ać ją na buty, torebki i nowe pazy. Ale to normalna sprawa, jak się tobie nie chce wstawać, jak masz ochotę na serial, dres, kocyk i kebaba – tymi słowami artysta mówi swoim fankom, że mogą ciężko pracować nad własnym rozwojem, ale też nic nie muszą, mogą być, kim chcą i jakie chcą, i nieważne jest, jak wyglądają.
Nie potrzeba im faceta, by były szczęśliwe i czuły się dobrze. Raper sprzeciwia się kanonowi toksycznej męskości, mówi wprost, że wychowały go jedynie kobiety – babcia i mama, które dały mu wrażliwość, emocjonalność, siłę, pewność siebie i wyobraźnię. Wspiera też ruch ciałopozytywności, i to w swoim niepowtarzalnym stylu. Raper zmaga się z otyłością, jego zdjęcia z koncertu, bez koszulki, za to z różowymi skrzydłami wróżki na plecach, wywołały w internecie falę krytyki, którą jednak się nie przejmuje, uważając, że każdy ma prawo do własnego ciała. Bedoes zachęca także mężczyzn do okazywania emocji – wbrew tytułowi swojego kawałka Chłopaki nie płaczą.
Bedoes stał się głosem młodego pokolenia kobiet. Przylgnęły do niego silne kobiety, gdyż w jego tekstach znalazły coś więcej niż tylko zachętę do „trzęsienia tyłkiem”. W komentarzach pod klipem Bedoesiara można przeczytać: Jako kobitka czuję się zauroczona tym jak Bedi docenił damską część swoich fanów 🥰Dodaje motywacji 💪💪💪/ dzięki wam. mogę w miarę normalnie funkcjonować powoli akceptując się coraz bardziej/ Każdy z nas może być Bedoesiarą i to jest w tym wszystkim najpiękniejsze/ ta piosenka daje mi plus 10 do samoakceptacji/
Opracowanie: Dominika Czarnota-Zdybicka
Na podstawie:
https://natemat.pl/420001,bedoesiara-co-to-znaczy-bedoes-stworzyl-pokolenie-fanek-feministek (dostęp: 20 czerwca 2022)
https://vibez.pl/wydarzenia/bedoes-i-jego-bedoesiara-czyli-czemu-kobiety-moga-robic-co-chca-i-wciaz-mowia-im-o-tym-mezczyzni-6774453443480160a (dostęp: 20 czerwca 2022)