femboy/ żeńchłopiec
Dodano: 9 listopada 2024 przez Anna Wileczek’określenie używane w stosunku do młodego mężczyzny wykazującego tradycyjnie kobiece cechy’.
Często używane jest w kontekście młodych chłopaków, którzy mają męskie ciało, ale czują się w nim kobieco. W związku z tym femboy może przejawiać zachowania stereotypowo przypisywane kobietom, może również sięgać po damskie ubrania. Femboy to osoba, która identyfikuje siebie jako mężczyznę, ale jednocześnie ma kobiecy wygląd. Często dochodzi do tego również kobieca ekspresja. Chłopak wyglądający kobieco może być osobą niebinarną (taką, której tożsamość płciowa wykracza poza podział na mężczyznę i kobietę), genderfluid (osoby płynne płciowo) czy mieć inną tożsamość płciową. Tym, co jest wspólne dla femboys, to męskie ciało i wyrażanie siebie w sposób charakterystyczny dla kobiet.
Termin może mieć charakter pejoratywny; część społeczności LGBT używa go jednak jako określenie jednej z form ekspresji płciowej. Mimo że „zniewieściałych” mężczyzn postrzega się stereotypowo, to termin ten nie jest tożsamy z żadną orientacją seksualną ani z określonymi rolami płciowymi. Femboy może być zarówno osobą heteroseksualną, jak i homo- oraz biseksualną. Może przyjaźnić się zarówno z kobietami, jak i z mężczyznami, może również wchodzić w związki intymne z osobami różnej płci. To, że mężczyzna czuje się kobieco, wyraża siebie w niestereotypowy dla mężczyzn sposób, nie jest równoznaczne z zaburzeniem, które trzeba leczyć.
Określenie femboy to połączenie angielskiego słowa „boy” oznaczającego po prostu „chłopaka”, zaś „fem” to skrót od angielskiego „ female”, czyli „kobiecy”, „żeński”. Słowo można być zatem tłumaczone na język polski jako „kobiecy chłopak” albo „żeńchłopiec”.
Femboi jest alternatywną pisownią nawiązującą najpewniej do słowa „boi”, będącego inną wersją zapisu angielskiego „boy”, ale też slangowym określeniem na męską lesbijkę, młodego trans mężczyznę albo młodego biseksualnego lub homoseksualnego mężczyznę, który posiada pewne zniewieściałe cechy.
Słowo po raz pierwszy pojawiło się w latach 90. jako pejoratywne określenie mężczyzny nieprzestrzegającego męskich ról płciowych. Na początku XXI wieku termin ten zaczął być używany jako pozytywny środek samoidentyfikacji. W 2013 roku zainteresowanie tym terminem znacznie wzrosło. Określenie to zdobyło popularność na Reddicie, a społeczność femboyów jest zauważalna na TikToku.
Bibliografia:
Hasło: femboy lub femboi, w: Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Femboy
Katarzyna Krakowiak, Femboy – kto to jest? Czy bycie femboyem to zaburzenie?, https://wylecz.to/na-choroby-skory/linomag/
Przykłady użycia:
1. Koledzy, gdzie zdobyć żeńchłopca?/https://www.reddit.com/r/okkolegauposledzony/comments/16aw0dv/koledzy_gdzie_zdobyc_%C5%BCe%C5%84ch%C5%82opca/
2. Coś czuję że żeńchłopiec / https://www.tiktok.com/@shib4ri/video/7427439816373013782
3. Nie jest łatwo być żeńchłopcem na tym łez padole/ https://wykop.pl/wpis/74461407/nie-jest-latwo-byc-zenchlopcem-na-tym-lez-padole.
Opracowanie: Monika Bator