Strona główna » Niezbędnik kulturowy » Wokół drillu

Wokół drillu

Termin drill, oznaczający gatunek muzyki i subkulturę, nie należy wiązać ze znaczeniem ‘wiercić’, które otrzymalibyśmy po bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego. W slangu wyraz drill określał raczej ‘wystrzały z automatycznej broni palnej’, kojarzące się z przestępczością i „brudnym” życiem ulicy. Do tego znaczenia nawiązał właśnie nurt hip-hopu. Pojawił się najpierw w południowych dzielnicach Chicago w roku 2010, a artyści tacy jak Chief Keef, Lil Durk i King Louie byli pionierami tego gatunku. Ta muzyka szybko zyskała zwolenników w innych miastach Stanów Zjednoczonych, a dzięki globalizacji rynku muzycznego szybko rozprzestrzeniła się również w Europie.

W roku 2012 narodził się UK Drill i zyskał ogromną popularność wśród młodzieży z dzielnic Londynu, należących do gangów ulicznych. Muzyka drill przemawia bowiem do młodych ludzi, którzy dorastają w ubogich dzielnicach. Stanowi ona formę ekspresji problemów społeczności, które w innych obszarach często pozostają bez głosu. Jednak zabójstwa w miastach Wielkiej Brytanii z użyciem noży i broni palnej skłoniły władze tego kraju do kryminalizacji tej muzyki i prób ograniczenia jej dostępu na platformach YouTube. W styczniu 2019 roku duet rapowy AM i Skengdo otrzymał nawet wyrok w zawieszeniu za naruszenie warunków tymczasowego zakazu dotyczącego działalności gangowej. Ich przewinienie polegało na wykonaniu konkretnej piosenki podczas koncertu w Londynie, którą policja uznała za potencjalnie prowokującą przemoc. Działania te odniosły odwrotny efekt, przyczyniając się do promocji drillu.

W Polsce drill zyskał popularność w okresie pandemii Covid-19. W roku 2020 raper Alberto wydał swój singiel „Dwutakt”, który uzyskał 44 miliony wyświetleń. Twórcami utożsamianymi z tą subkulturą w Polsce są Malik Montana, Young Igi, White Widow, Young Multi.

Czy w Polsce świat przestępczości zorganizowanej, zabójstw i ataków z użyciem noża ma bezpośrednie powiązania z tą subkulturą? Wydaje się, że nie. Pełne przeniesienie gatunku na naszą scenę byłoby trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnice pochodzenia. Warto pamiętać, że oryginalna wersja drill music, pochodząca z Chicago, uległa przekształceniom, dostosowując się do „lokalnych” realiów. W kontekście polskiego drillu można zauważyć, że pewne elementy nurtu mogą być łagodniejsze w porównaniu nawet do brytyjskiej sceny. Przyjęcie i adaptacja drillu w Polsce wykształciła więc jego „umiarkowaną” odmianę, odzwierciedlającą specyficzne cechy i doświadczenia lokalnej społeczności. Różnice kulturowe, społeczne i językowe mogą wpływać na ton i treść tekstów, sprawiając, że polski drill przyjmuje swój własny, unikalny charakter.

 

Charakterystyczną cechą subkultury powiązanej z muzyką drillu jest ubiór osób, które się z nią utożsamiają. Drillowcy często preferują ubrania od renomowanych marek, noszą drogie bluzy, koszulki, dresy, czapki i buty znanych producentów. Markowe logo i wzory są często widoczne na ubraniach. Cenionymi firmami są Trapstar, Gucci, Balenciaga, Louis Vuitton. Dresy i joggingi, zwłaszcza w kontrastujących kolorach, stanowią częsty element garderoby. Drillowcy noszą czapki, czapki z daszkiem lub zakrywając twarz bandany. Nieodzownym elementem drillowego „uotfitu” jest biżuteria, długie łańcuchy wysadzane szlachetnymi kamieniami oraz ekskluzywne zegarki. Styl ubioru ma epatować bogactwem i dawać wrażenie prestiżu.

 

Bibliografia:

The British Journal of Criminology, 60(4), pp. 994-1013. –  Why Criminalizing Drill Music is Street Illiterate and Counterproductive. https://openaccess.city.ac.uk/id/eprint/23519/1/DigitalStreetCultureAcceptedVersion.pdf

Donya Lamrhari – Children Society UK – https://www.childrenssociety.org.uk/what-we-do/blogs/culture-of-drill-music#:~:text=Drill%20music%20is%20a%20type,grow%20up%20in%20deprived%20areas

Kamil Szufladowicz – Newonce.net – https://newonce.net/artykul/czy-polski-drill-ma-szanse-na-sukces-no-i-czy-w-ogole-istnieje-sprawdzilismy-to

Nauczanie XYZ – https://nauczanie.xyz/co-to-jest-drill/

Opracowanie: Bartosz Głowacki

 

Ilość słów: 649