Strona główna » Hasła » szama

szama

określenie jedzenia, posiłku spożywanego w domu lub „na mieście”. Słowo pojawia się też w wariancie deminutywnym (zdrobnienie) – szamka.

Z szamą wiąże się czasownik szamać, który pochodzi prawdopodobnie od dźwiękonaśladowczego, prasłowiańskiego rdzenia *šam- / *šem- (por. psł. *šamati : *šemati (?) ’powodować szum, szelest; trzeć czymś, kręcić czym’). Jak wskazuje Wielki słownik języka polskiego PAN, znaczenie 'jeść’ jest wtórne, gdyż powstało drogą „neutralizacji ekspresywnego początkowo określenia głośnego sposobu spożywania pokarmu”.

Słowo szama występowało także w żargonie więziennym i to spowodowało spopularyzowanie wyrazu w polszyźnie slangowej i potocznej.

1. Dawaj mordo idziemy na szamę /Z/.

2. Najlepsza szamka w mieście KEBAB & ZAPIEXY /https://szamka.net/

3. [Szamka!] Świetne miejsce!!! Żarcie smaczne i tanie! Z Paniami mozna zamienić słowo na luzie;) i co najważniejsze świeżo i szybko jak na takie jedzonko!!! Tylko z ug trochę daleko ehhh… /https://forum.trojmiasto.pl/Szamka-t506773,2,5482.html

4. Działam w social mediach i scrolluję TikToka pod pretekstem pracy. Jestem maniaczką dobrej szamy i siłowni. Tęsknie za miejscami na świecie, w których jeszcze mnie nie było, https://goingapp.pl/more/essa-o-mozliwym-kandydacie-na-mlodziezowe-slowo-roku-i-jego-genezie/

(zgłoszenie: 07.11.2022, oprac. Anna Wileczek)

 

 

Szukaj hasła

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj
Szukaj
Post Type Selectors