Strona główna » Hasła » sheesh/ sheeesh

sheesh/ sheeesh

[wym. szisz/ szis/ sziisz] – to zapożyczone z języka angielskiego (oryg. sheesh) wykrzyknienie, które oddaje reakcję odbiorcy w stylu: 'A niech to…/  a niech mnie/ do licha’. Według słownika Merriama-Webstera słowo to wyraża zdziwienie, rozczarowanie lub rozdrażnienie, a jego  pierwsze znane użycie sięga roku 1955 (zob. https://www.merriam-webster.com/dictionary/sheesh#h1). Pochodzenie słowa jest niejasne, ale wiele źródeł uznaje sheesh za eufemistyczne przekształcenie wykrzyknień Jesus, Jeez czy shit (zob. https://www.thefreedictionary.com/sheesh, https://slang.net/meaning/sheesh).

Słowo zaczęło upowszechniać się na TikToku z początkiem roku 2021 r niczym mem, kiedy to jeden z użytkowników serwisu zamieścił obok klipu wideo z żabą polewaną wodą klip audio z nagranym wysokim głosem wyrazem sheesh.  W slangu wyraża, w zależności od kontekstu – zainteresowanie, zdziwienie, zdumienie, a nawet podziw lub dezaprobatę. Często występuje wraz z emoji 😬🥶. Zob też. https://hypest.pl/sheeesh-co-to-znaczy-wyjasniamy-popularnego-mema/.

W komunikacji bezpośredniej pełni także funkcję swoistego „jęku namysłu” (zam. mało młodzieżowego  „yyy”), zaznaczenia kontaktu lub jest używane ze względu na to – jak mówią młodsi nastolatkowie – że „fajnie brzmi”. Z jednej strony chodzi tu o modę językową, z drugiej o podobieństwo dźwiękowe do wspomnianego wyżej angielskiego wulgaryzmu: shit, którego publiczne użycie jest niestosowne.

Przykłady użycia:

1. Sheesh Sound Effect Meme – TIKTOK COMPILATION /https://www.youtube.com/watch?v=FbhoGV5XnvE/

2. Sheesh Emoji Combos /https://emojicombos.com/sheesh/

3. Sheesh – takie raczysko na młodzieżowe słowo? /zasłyszane/

4. Pocisnął go przeokrotnie! Szeesh! /zasłyszane/

(Zgłoszenie: 16.11.2021, oprac. Anna Wileczek, Joanna Senderska)

Szukaj hasła

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj
Szukaj
Post Type Selectors