Strona główna » Hasła » bananowiec

bananowiec

synonim słowa banan lub bananowa młodzież. Oznacza osobę  pochodzącą z zamożnej rodziny i prowadzącą rozrywkowy, wystawny i beztroski tryb życia. Ponieważ banan  nie musi troszczyć się o pieniądze, więc jego znakiem rozpoznawczym są drogie, markowe ubrania, buty, zeszyty z logo Oxfordu.

Słowo pojawiło się już w latach siedemdziesiątych i odnosiło się do młodych ludzi, korzystających z pozycji społecznej i materialnej swoich rodziców, którzy mieli przywilej jedzenia (niedostępnych  wówczas na co dzień) bananów i korzystania z innych luksusowych dóbr. Można je było nabyć w powstałych w 1972 r. sklepach dewizowych -Pewexach. Banany kupione w Pewexie wzbudzały zazdrość i podkreślały status materialny osoby, które je nabyła.

 

Przykłady użycia:

1. Widziałeś tego nowego typa na osiedlu? Ma dwie niezłe fury. – Taa, to jakiś bananowiec,  https://www.miejski.pl/slowo-Bananowiec

2. A co mata pracował bananowiec ????? hahaha wszystko dostał , „ha ha”https://glamrap.pl/mata-zdissowany-przez-zawodnika-diil-gangu

3. Hehe, ale beka z bananowców którzy łykają prowo i bronią tego pedała Maty xD, „Mata” „ha ha”https://glamrap.pl/mata-zdissowany-przez-zawodnika-diil-gangu.

4. Patointeligencja. Krzyk „bananowego dziecka”, nie głos pokolenia, https://klubjagiellonski.pl/2019/12/16/patointeligencja-krzyk-bananowego-dziecka-a-nie-glos-pokolenia.

(Zgłoszenie: 04.12.2022, oprac. Anna Wileczek)

Szukaj hasła

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj
Szukaj
Post Type Selectors